Taulukkolaskentatyökaluja - Demo 7
Seuraavissa tehtävissä tutustutaan muutamiin uusiin taulukkolaskentatyökaluihin. Lajittelun, suodatuksen ja välisummien käyttöön tutustuttiin jo edellisissä demoissa. Tehtäviin saat apua kurssin luentomonisteen sähköisestä versiosta.
- Avaa tehtävien pohjaksi edellisten demojen mallivastaustyökirja saatila6.xls.
- Tee Pivot-taulukon raportti seuraavien lyhyiden ohjeiden mukaisesti. Tarkempia ohjeita löydät tarvitessasi luentomonisteen sähköisestä versiosta.
- Aloita Pivot-taulukon raportin tekeminen valikkokomennolla Data | Pivot table and Pivot chart report (suom. Tiedot | Pivot-taulukko ja kaavio-raportti).
- Valitse ensimmäisessä vaiheessa tietolähteeksi Excelin luettelo tai tietokanta ja tehtäväksi raportiksi Pivot-taulukko.
- Toisessa vaiheessa kannattaa valita tietoalueeksi kaikki tietoja sisältävät sarakkeet (A:H).
- Valitse kolmannessa vaiheessa raportin sijoituspaikaksi uusi laskentataulukko ja hyväksy raportti Finish (suom. Valmis)-painikkeella.
- Viimeissä vaiheessa raporttiin pitää raahata tietoja sarake-, rivi- ja datakentiksi. Raahaa hiirellä seuraavat tiedot seuraaviin paikkoihin:
- Sää-sarake rivikentäksi (engl. Row Field).
- Lämpötila-sarake tieto-osaksi (engl. Data Field).
- Oletuksena lasketaan säätilatietoja vastaavien päivien lukumäärä (tai lämpötilojen summa). Tarkista onko laskettujen päivien lukumäärät samoja kuin säätilalaskenta-laskentataulukossa (eli välilehdellä), joka toteutettiin edellisissä demoissa.
- Tuplanapsauta hiirellä Count of Lämpötila (suom. Laske: Lämpötila) solua ja muuta avautuvasta ikkunasta käytettäväksi funktioksi keskiarvon laskenta (engl. Average). Tarkista pitääkö edellisissä demoissa lasketut tiedot edelleen paikkaansa.
- Muuta edellä tekemääsi raporttia seuraavien vaatimuksien mukaisiksi:
- Mieti miten saisit lisättyä samaan raporttiin sekä keskiarvolämpötilat että päivien lukumäärät? Kokeile toteuttaa ne samaan raporttiin! Voit suorittaa vapaasti erilaisia kokeiluja, koska kentät voit aina raahata pois Pivot-taulukosta.
- Lisää vielä samaan raporttiin minini- ja maksimilämpötilojen laskenta. Raporttiin tulevien kenttien laskutoimituksia pystyt muuuttamaan napsauttamalla kenttäotsikkoa (esim. Max of Lämpötila) hiiren oikealla ja valitsemalla Field Settings (suom. Kentän asetukset) -komennon.
- Kokeile muuttaa kaavion englannin- tai suomenkielisiä tietoja havainnollisemmiksi.
- Muuta myös laskettujen lukujen esitys kaksidesimaaliseksi. Kokeile mistä kohtaa napauttamalla saat aktivoitua kaikki data-alueen tiedot. Muuttaminen onnistuu hiiren oikean painikkeen avulla!
- Piilota näkyvistä tyhjien solujen laskentaan liittyvät tiedot muuttamalla sää-kentässä näytettäviä tietoja. Jos otit alussa vain tietoja sisältävät alueet, niin sinulla ei välttämättä ole tyhjiä soluja laskennassa.
- Määrittele (uusia) seuraavia tietoja sisältäviä Pivot-raportteja uusille laskentataulukoille. Voit tehdä raportin edellisen raportin tietoihin perustuen, kun ohjelma aikanaan ehdottaa sitä. Muokkaa raportin valmistuessa raportin ulkoasua ja näytettäviä tietoja mahdollisimman havainnolliseksi.
- Raportti kuukausien keskilämpötiloista. Kokeile muokata raportin ulkoasua PivotTable (suom. Pivot-taulukko) -työkaluriviltä löytyvällä Format Report (suom. Muotoile raportti) -painikkeella.
- Ristiintaulukoitu raportti eli tietoja on lisätty sekä rivi- että sarakekentiksi(engl. Column field) erilaisten säätilatyyppisten (esim. Aurinkoinen) päivien jakautumisesta eri kuukausittain (laskettu kuukausitieto). Muokkaa raportin ulkoasu mieleiseksesi ja tee raportista kaavio. Kaavion tekeminen on helpointa PivotTable (suom. Pivot-taulukko) -työkaluriviltä löytyvällä painikkeella. Kokeile kaavion käyttöä vähentämällä kaaviosta tietoja. Voit kokeilla myös sarake- ja rivitietojen paikkojen vaihtamista hiirellä raahaamalla.
- Ristiintaulukoitu raportti erilaisten tuulensuuntien (esim. Pohjoinen) jakautumisesta eri säätilatyyppisten päivien mukaan. Määrittele tämän jälkeen laskentataulukon yläreunasta löytyväksi sivukentäksi (engl. Page Field) kuukausitieto. Miten saat nyt näkyville ainoastaan tammikuun päivien tuulen suunnat ja säätilatiedot?
- Lisää työkirjaan uusi laskentataulukko (engl. Sheet) ja anna laskentataulukolle nimeksi Ehtoalueet. Laskentatulukolle tullaan seuraavissa tehtävissä määrittelemään erikoisuodatuksen (engl. Advanced Filter) tarvitsemia ehtoalueita.
- Kopioi lämpötilataulukon otsikkorivin ja yhden tietorivin tiedot Ehtoalueet-laskentataulukon yläreunaan. Tyhjennä (tuhoa) säätilatietoja sisältävän rivin tiedot siten, että näkyville jäävät vain otsikkotiedot. Otsikoiden alapuolisiin soluihin jää ainoastaan kelpoisuustarkistukset, joten meillä on edelleen käytössä kätevät listat säätilatietojen käyttöön. Tietoja täyttäessäsi kelpoisuustarkistuksista aiheutuu ylimääräisiä kyselyjä, jotka eivät kuitenkaan estä tietojen lisäämistä. Poista myös tiedoista kokonaan Kuukausi, Päivä ja Viikonpäivä -sarakkeet (kokonaiset sarakkeet), koska niiden tietoja ei tarvita seuraavissa tehtävissä.
- Valitse (tai kirjoita) ehtoalueelle eli Ehtoalueet-laskentataulukon "toiselle riville" säätilatiedoksi Sää-sarakkeeseen Aurinkoinen ja suodata lämpötilataulukon tietoja seuraavan ohjeen mukaisesti:
- Aktivoi Lämpötilataulukko eli valitse jokin taulukon solu aktiiviseksi.
- Aloita suodattaminen valikkokomennolla Data | Filter | Advanced Filter (suom. Tiedot | Suodata | Erikoissuodata).
- Valitse suodatettavaksi listaksi (engl. List range) Lämpötilataulukon kaikki tietosarakkeet (A:H).
- Valitse ehtoalueeksi (engl. Criteria Range) edellä määrittämäsi ehtoalue (otsikkorivi ja sen alla oleva rivi).
- Hyväksy suodatusehdot OK-painikkeella. Näkyville pitäisi tulla kaikki aurinkoisten päivien säätilatiedot.
- Kaikki tiedot saat näkyville valikkokomennolla Data | Filter | Show All (suom. Tiedot | Suodata | Näytä kaikki).
- Määrittele seuraavat suodatusehdot ehtoalueelle ja varmista suodatuksen toiminta tutkimalla suodatuksesta tulleita vastauksia. Voit halutessasi nimetä ehtoalueen ja säätilasarakkeet, jolloin alueita ei tarvitse erikseen valita työkalua käytettäessä.
- Suodata näkyville päivät, jolloin tuulee pohjoisesta ja on aurinkoista.
- Suodata näkyville päivät, joiden lämpötila on suurempi tai yhtäsuuri kuin -10 astetta.
- Suodata näkyville päivät, joiden lämpötila on suurempi tai yhtäsuuri kuin -10 astetta ja sää on lumisateinen.
- Suodata näkyville kaikki tammikuun päivien tiedot eli päivät, joiden päivämäärä on suurempi tai yhtäsuuri kuin 1.1.2003 ja joiden päivämäärä pienempi tai yhtäsuuri kuin 31.1.2003 Tätä varten joudut lisäämään ehtoalueelle uuden sarakkeet, johon kopioit Päiväys-otsikon.
- Suodata näkyville kaikki päivät, joiden säätila on lumisateinen tai räntäsateinen. Nyt ehtoalueeseen on "lisättävä" ehtoja varten yksi rivi lisää, koska TAI-ehdot on määriteltävä eri riveille.
- Suodata näkyville ne tammikuun päivät, joiden lämpötila on suurempi tai yhtäsuuri kuin -10 astetta tai joiden lämpötila on pienempi tai yhtäsuuri kuin -20 astetta. Tarkista, että suodatus onnistui.
- Nauhoita erikoissuodatuksen tekevä makro seuraavan ohjeen mukaisesti:
- Valmistele erikoissuodatuksen ehtoalue sellaiseksi, että haluat käyttää sitä makrossa. Voit ottaa esimerkiksi käyttöösi yhdellä rivillä olevat ehdot aluksi.
- Aloita makron nauhoittaminen valikkokomennolla Tools | Macro | Record New Macro (suom. Työkalut | Makro | Nauhoita uusi makro).
- Määrittele makrolle hyvä nimi ja määrittele halutessasi muutkin makron yleiset tiedot.
- Nyt nauhoitus on käynnissä, joten tee säätilatiedoille erikoissuodatus samalla tavoin kuin edellisissä tehtävissä.
- Kun suodatus on valmis, niin lopeta makron nauhoitus Macro (suom. Makro)-työkalupalkin Stop recording (suom. Lopeta nauhoitus) -painikkeella.
- Lisää makron käytön helpottamiseksi laskentataulukolle painike seuraavien ohjeiden mukaisesti:
- Painikkeen (engl. Button) saat lisättyä Forms (engl. Lomakkeet) -työkaluriviltä, jonka saat näkyville valikkokomennolla View | Toolbars | Forms (suom. Näytä | Työkalurivit | Lomakkeet).
- Lisääminen onnistuu napsauttamalla Painiketta (engl. Button) -työkaluriviltä ja napsauttamalla sen jälkeen laskentataulukkoa hiirellä.
- Näkyville avautuu ikkuna, josta voit valita painikkeeseen yhdistettävän makron. Valitse makroksi edellä nauhoittamasi erikoissuodatusmakro.
- Muokkaan painikkeen nimi sopivaksi.
- Muokkaa hiiren oikean avulla painikkeen ominaisuuksia (engl. Format Control | Properties) sellaisiksi, ettei painikkeen kokoa muuteta solujen mukaisesti (engl. Don't move or size with cells). Tämän ominaisuuden avulla painike ei "häviä" suodatuksen yhteydessä.
- Kokeile makron toimintaa muuttamalla suodatusehtoja. Jos makro ei toimi, niin tallenna työkirjasi ja valitse suojaustasoksi Medium (suom. Normaali) valikkokomennolla Tools | Macro | Security (suom. Työkalut | Makro | Suojaus) avautuvasta ikkunasta. Avaa tämän jälkeen työkirjasi uudelleen käyttöön, jolloin näkyville pitäisi tulla varmistuskysely makrojen ottamiseksi käyttöön. Makrot saadaan käyttöön Enable Macros (suom. Ota makrot käyttöön) -painikkeella. Kokeile tämän jälkeen makron toimintaa!
- Nauhoita makro myös kaikkien tietojen näyttämistä varten ja yhdistä se omaan painikkeeseen. Kokeile kummankin makron toimintaa muuttamalla ehtoalueen suodatusehtoja.
- Jos sinulle jäi vielä demojen lopuksi aikaa, niin tee myös tietokantafunktioihin liittyvät demotehtävät.
Lisätehtävät
Lisätehtävissä käsitellään tietokantafunktioiden käyttöä laskennassa. Tietokantafunktioilla (engl. Database) laskentaan luettelomuodossa olevista tiedoista erilaisia tilastollisia tunnuslukuja ehtojen perusteella. Ehdot annetaan erikoissuodatuksen mukaisilla ehtoalueilla. Tarkemmin tietokantafunktioiden toimintaan voit perehtyä luentomonisteen sähkoisen version avulla.
- Laske aurinkoisten päivien keskiarvolämpötila DAVERAGE (suom. TKESKIARVO) -funktiolla.
- Laske sellaisten päivien keskiarvolämpötila, jolloin tuulee pohjoisesta ja on aurinkoista.
- Laske sellaisten päivien lukumäärä, joiden lämpötila on suurempi tai yhtäsuuri kuin -10 astetta (DCOUNT (suom. TLASKE)).
- Laske sellaisten päivien lukumäärän, joiden lämpötila on suurempi tai yhtäsuuri kuin -10 astetta ja sää on lumisateinen.
- Laske kaikkien tammikuun päivien keskiarvolämpötila.
- Laske maksimilämpötila sellaisilta päiviltä, joiden säätila on lumisateinen tai räntäsateinen (DMAX (suom. TMAKS)).
- Laske kaikkien niiden tammikuun päivien lukumäärä, joiden lämpötila on suurempi tai yhtäsuuri kuin -10 astetta tai joiden lämpötila on pienempi tai yhtäsuuri kuin -20 astetta.

Käyttäjien kommentit