Oppimistehtävä 9
Animaatio havainnollistusvälineenä
Tehtävän ohjeistus videolla
- tiea361_k16_ot9.wmv 24M
- tiea361_k16_ot9.mp4 H.264-pakkaus, 10M
- tiea361_k16_ot9.mp3 1M, pelkkä ääni
Miten vektorigrafiikkaa ja animaatioita voidaan hyödyntää opetuksessa? Valitse toinen tehtävistä:
Opettajanäkökulma: Havainnollistus animaatiolla
Sähköinen oppimateriaali voi olla muutakin kuin pelkkää tekstiä, kuvia tai videoita. Pohdi, miten tähän tehtävään valitsemasi oppiaineen jossakin osa-alueessa voitaisiin hyödyntää animaatiota oppimateriaalina.
- Oppimistilanne ja tavoitteet:
- Mihin oppiaineeseen ja sen osa-alueeseen oppimateriaali liittyy?
- Missä yhteydessä animaatiota käytetään?
- Mikä on kohderyhmä?
- Millaisia tavoitteita animaatiolla voidaan saavuttaa?
- Mitä lisäarvoa animaatio tuo tässä tapauksessa perinteisempiin materiaaleihin verrattuna?
- Animaation tuottaminen:
- Tee haluamallasi animaatio-ohjelmalla (esim. Flash) 2D- tai 3D-animaatio oppimateriaaliksi (esim. jokin havainnollistusesimerkki).
- Animaatiossa on hyödynnettävä monipuolisesti vektorigrafiikan tarjoamia ominaisuuksia.
- Animaatiossa olisi mielellään oltava (ei kuitenkaan pakollista) jonkinlaista interaktiota käyttäjän kanssa (esim. painikkeita, joilla voi kontrolloida animaation toimintaa).
- Tee WWW-sivu, jossa on tilanne- ja tavoitekuvaukset sekä linkki animaatioon (animaatio voi olla myös upotettuna WWW-sivulle). Lisää linkki tehtävän sisältävälle WWW-sivulle Moodle-keskusteluryhmään.
Oppilasnäkökulma: Animaatio oppilastyön tuotantovälineenä
Suunnittele valitsemaasi oppiaineeseen oppimistilanne, jossa oppilaat tuottavat valitsemallasi animaatio-ohjelmalla animaation.
- Oppimistilanne ja tavoitteet:
- Mihin oppiaineeseen ja sen osa-alueeseen oppimistilanne liittyy?
- Mille kohderyhmälle tehtävä on tarkoitettu?
- Millainen aikataulu oppilastyöllä on?
- Tehtävänanto oppilaille (ei tarvitse kuitenkin alkaa tekemään oppilaille yksityiskohtaisia ohjeita tehtävään valitun animaatio-ohjelman käyttämiseen).
- Mitä tietoteknisiä tavoitteita oppilastyöllä saavutetaan? Mitä tavoitteita saavutetaan valitun oppiaineen kannalta?
- Pohdi, miksi animaatio on tässä tapauksessa mielekkäämpi tuotantoväline kuin jokin muu ohjelma (esim. esitysgrafiikka tms.).
- Mallianimaation tuottaminen:
- Tee valitsemallasi animaatio-ohjelmalla (esim. Flash) mallianimaatio (2D- tai 3D-animaatio), joka vastaa oppilaan hyvää suoriutumista.
- Animaatiossa on hyödynnettävä monipuolisesti vektorigrafiikan tarjoamia ominaisuuksia.
- Animaatiossa olisi mielellään oltava (ei kuitenkaan pakollista) jonkinlaista interaktiota käyttäjän kanssa (esim. painikkeita, joilla voi kontrolloida animaation toimintaa).
- Tee WWW-sivu, jossa on tilanne- ja tavoitekuvaukset sekä linkki mallianimaatioon (animaatio voi olla myös upotettuna WWW-sivulle). Lisää linkki tehtävän sisältävälle WWW-sivulle Moodle-keskusteluryhmään.
Tehtävä on palautettava viimeistään 14.3.2016.
HUOM! Pelkkä yksinkertainen muutaman kuvan gif-animaatio ei ole riittävä animaatio tähän tehtävään.
Vinkkejä
- Ohjeita animaatioiden tekemiseen Flashillä löytyy Opetusteknologia-kurssin luennolta 8 sekä demoista 13 ja 14. Flash on maksullinen ohjelma, mutta sen seuraajaohjelmasta, Adobe Animate CC:stä, pystyy lataamaan omalle koneelle maksuttoman kokeiluversion: http://www.adobe.com/fi/products/animate.html. Agorasta Flash löytyy asennettuna mikroluokan Ag C331.3 MAC-koneilta.
- Ilmaisia vaihtoehtoisia ohjelmia animaatioiden tekemiseen ovat esim. seuraavat: Synfig Studio, Pencil2D ja PowToon. Lukuun ottamatta PowToonia kurssin opettajalla ei ole juurikaan kokemusta kyseisten ohjelmien käytöstä.
- 3D-animaatioita pystyy puolestaan tekemään esimerkiksi ilmaisella Blenderillä.
- Animaatioita voi toki tehdä myös HTML5:sen avulla, jos osaamista löytyy. Eräs tutoriaali aiheeseen: http://www.html5canvastutorials.com/. Myös Flash-ohjelman viimeisimmällä versiolla (sekä Adobe Animate CC:llä) voi tehdä HTML5-animaatioita.
- Voit saada ideoita tehtävään myös eräästä tämän kurssin vanhasta oppimistehtäväpalautuksesta.

Käyttäjien kommentit