Aiheen valinta, määrittely ja hyväksyttäminen

  1. Aiheen valinta, määrittely ja hyväksyttäminen
  2. Tietokannan määrittely SQL:llä
  3. Harjoitustyön palauttaminen

Harjoitustyön saa tehdä omasta vapaavalintaisesta aiheesta. Suositeltavia aiheita ovat mm. Ohjelmointi++-kurssin tai Mikrotietokoneiden ohjelmistot-kurssin harjoitustyön muuttaminen relaatiotietokannaksi. Työn voi toteuttaa myös malliaiheen pohjalta.

Aiheeksi eivät kelpaa demoissa tai luennoilla käsitellyt malliesimerkit (Yritys, Äänite, Opiskelija, Yritys, Futis)

  1. Kuvaus

    Kirjoita harjoitustyöaiheestasi lyhyt kuvaus. Kerro aiheen kuvauksessa millaisen organisaation tai käyttäjän tarpeisiin tietokantasovellus on tarkoitus rakentaa. Millaisen toiminnan tukemiseen sovellus tarvitaan. Kuvaa lyhyesti mitä sovelluksen tulisi tehdä.
  2. Vaatimusmäärittely

    Kuvaa sanallisesti tärkeimmät sovellukseen liittyvät käyttötapaukset. Kirjoita lyhyt selvitys toiminnoista ja tapahtumista joita sovellukseen kohdistuu. Muista mainita yleisimmät käyttäjät/käyttäjäryhmät ja mitä toimintoja ja miten nämä käyttävät. Mieti myös millaisia raportteja ja yhteenvetoja tietokannan tiedoista halutaan tuottaa.

    Muutama esimerkki kurssisuorituksia sisältävän tietokannan mahdollisista käyttötapauksista:

  3. Käsitteellinen mallintaminen

    Piirrä vaadittujen ominaisuuksien pohjalta ER-kaavio, joka kuvaa tietokannan sisällön ja rakenteen. Piirtämisessä voit käyttää apuvälineenä Erkka-ohjelmaa.

    ER-kaaviosta tulee käydä ilmi kohdetyypit, suhdetyypit, ominaisuudet, avaimet ja kardinaalisuudet.

    ER-kaavioon on tultava vähintään seitsemän (7) kohdetta.

  4. Harjoitustyöaiheen hyväksyttäminen

    Kirjoita HTML-dokumentti, joka sisältää seuraavat asiat:

    Sijoita dokumenttisi WWW-palvelimelle. Muita kuin HTML-muodossa olevia dokumentteja ei kelpuuteta. Hyväksytä harjoitustyöaiheesi tentaattorilla seuraavalla lomakkeella:

http://appro.mit.jyu.fi/2002/yhteistoiminta/tietokannat/harkka/alku.html
© Tommi Lahtonen ()<URL: http://www.iki.fi/hazor/>
26.08.2002 15:32:46