Flash 2

Harjoitellaan interaktiivisen vektorigrafiikka-animaation tuottamista Flash-ohjelmalla.

Luentotaltiointi

Ongelmia videon katselussa?

Tee Flash 1-demot loppuun ennen näiden tehtävien tekemistä.

Blend modet ja filterit

Behavior ja actions

on(click) {
	with(_parent){
       gotoAndPlay(5);
	}
}

Videon upottaminen ja kontrollit

Tee aiemmin tekemästäsi luentotaltiointivideosta flash-versio. Siirrä flash-versiosi www-palvelimelle ja linkitä moodlesta.

Flash verkkoon

Laita Flash-demoissa 1 & 2 tekemäsi harjoittelutuotokset verkkoon ja linkitä ne keskusteluryhmään Ke demo - Flash-demojen tuotokset.

Oppimistehtävä 7 - interaktiivinen animaatio havainnollistusvälineenä

Miten interaktiivista vektorigrafiikkaa ja -animaatiota voidaan hyödyntää opetuksessa? Valitse toinen tehtävistä:

Opettajanäkökulma: havainnollistus animaatiolla

Verkko-oppimateriaali voi olla muutakin kuin pelkkää tekstiä ja muutamia kuvia. Pohdi, miten tämän viikon oppiaineen jossakin osa-alueeseessa voitaisiin hyödyntää interaktiivista animaatiota oppimateriaalina.

  1. Tilanne ja tavoitteet
    • Mihin aiheeseen oppimateriaali liittyy?
    • Missä yhteydessä animaatiota käytetään?
    • Mikä on kohderyhmä?
    • Millaisia tavoitteita animaatioilla voidaan saavuttaa? (oma kuvaus riittää)
    • Mitä lisäarvoa interaktiivinen animaatio tuo tässä tapauksessa perinteisiin materiaaleihin verrattuna?
  2. Interaktiivisen animaation tuottaminen
    • Tee Flash-ohjelmalla interaktiivinen animaatio (esim. jokin havainnollistusesimerkki, vrt. demo 9:n heittoliike)
    • Animaatiossa on hyödynnettävä monipuolisesti vektorigrafiikan tarjoamia ominaisuuksia.
    • Animaatiossa on oltava jonkinlaista interaktiota käyttäjän kanssa (esim. painikkeita, joilla voi kontrolloida animaation toimintaa)
  3. Tee WWW-sivu, jossa on tavoitekuvaukset ja linkki Flash-animaatioon. Lisää WWW-sivulinkki Moodle-keskusteluryhmään Oppimistehtävä 7.

Oppilasnäkökulma: animaatio oppilastyön tuotantovälineenä

Suunnittele oppimistilanne, jossa oppilaat tuottavat Flash-ohjelmalla animaation.

  1. Tilanne ja tavoitteet
    • Missä yhteydessä animaatiota käytetään?
    • Mille kohderyhmälle?
    • Millainen aikataulu oppilastyöllä on?
    • Mitä tietoteknisiä tavoitteita oppilastyöllä saavutetaan? Mitä tavoitteita saavutetaan oppiaineen kannalta? (oma kuvaus riittää, mutta saa peilata myös OPS:eihin)
    • Pohdi, miksi Flash on tässä tapauksessa mielekkäämpi tuotantoväline kuin jokin muu ohjelma (esim. tekstinkäsittely tms.).
  2. Mallianimaation tuottaminen
    • Tee Flash-ohjelmalla interaktiivinen mallianimaatio, joka vastaa oppilaan hyvää suoriutumista.
    • Animaatiossa on hyödynnettävä monipuolisesti vektorigrafiikan tarjoamia ominaisuuksia.
    • Animaatiossa on oltava jonkinlaista interaktiota käyttäjän kanssa (esim. painikkeita, joilla voi kontrolloida animaation toimintaa)
  3. Tee WWW-sivu, jossa on tavoitekuvaukset ja linkki mallituotokseen. Lisää WWW-sivulinkki Moodle-keskusteluryhmään Oppimistehtävä 7.
Kurssimateriaalien käyttäminen kaupallisiin tarkoituksiin tai opetusmateriaalina ilman lupaa on ehdottomasti kielletty!
http://appro.mit.jyu.fi/ope/demot/demo11/
© Jukka Mäntylä (jmantyla@mit.jyu.fi)< http://www.iki.fi/jmantyla/>
2006-10-23 16:02:54