Oppimistilanne:
Aine: Kielet / reaaliaineet
Kouluaste: peruskoulu/lukio
Kesto: 2 x 45min
Menetelmä: Pistetyöskentely
Näkökulma/esimerkit: Englanti, alakoulu 6 lk.
Käytettävät laitteet:
- Interaktiivinen valkotaulu: SMART Board
- Lähiprojektori (SMARTI:n oma)
- 9 Linux-pöytäkonetta
- Windows-kannettavaa
- 4 x iPad
- Langaton koulun verkko
- Lisäksi: kuulokkeita x 10
Käytettävät ohjelmistot/ohjelmat/sovellukset:
- SMART Notebook 11
- SMART Notebook 11
- Ubuntu-käyttöjärjestelmä, Apache OpenOffice Impress - esitysgrafiikka
- Windows XP/7-käyttöjärjestelmä, Firefox-selain
- Dragon Dictation, iMovie, iPhoto, iCloud
Tavoitteet:
Oppimistilanteen:
Opettajan:
- Pistetyöskentelyn rakenteen ohjeistus
- Selkeä alustus ja pistekohtaiset ohjeet esitysgrafiikkamuotoon
- Monipuoliset kertaustehtävät kattavasti koealueelta
- Eri oppimistyylien huomioiminen: kuuntelutehtäviä, kirjallisia tehtäviä, kinesteettisiä tehtäviä
- Aikataulutus: tunnin alustus/virittely, aika/piste, tunnin lopetus
Oppilaan:
- Kerrata tulevaan kokeeseen tekemällä tehtäviä liittyen koko koealueeseen
- Suorittaa tehtäviä ohjeiden mukaisesti eri pisteillä
- Päästä käyttämään eri laitteita
- Jakaa tuotoksia pilvipalvelussa
- Työskentely sekä itsenäisesti että pareittain
- Muille työrauhan antaminen
Tietotekniikan:
- Mahdollistaa kaikenlaisten kertaustehtävien tekeminen, ilman tulosteita
- Luoda työrauha luokkaan tarvittaessa eristämällä työpiste kuulokkeilla
- Luoda työrauhaa mahdollistamalla itsenäisen, hiljaisen työskenetelytilan
- Tuoda uusia tehtävämuotoja uusilla laitteilla (iPad: äänitys, videokuvaus)
- Mahdollistaa välittömän palautteen tehtävät: oppilaan ei tarvitse itse tarkastaa paperilta vastauksia
- Pilvipalvelulla jakaa oppilaiden tuotoksia
- Korvata esitysgrafiikalla kirjalliset, paperiset ohjeet
- Projektorin/opettajan pöytäkoneen kautta saada ohjeet koko luokalle kerralla
- Motivoida oppilaita tekemiseen
Oppiaineen:
OPS:
3.2 OPPIMISYMPÄRISTÖ
Oppimisympäristöllä tarkoitetaan oppimiseen liittyvää fyysisen ympäristön, psyykkisten tekijöiden ja sosiaalisten suhteiden kokonaisuutta, jossa opiskelu ja oppiminen tapahtuvat.
Fyysiseen oppimisympäristöön kuuluvat erityisesti koulun rakennukset ja tilat sekä opetusvälineet ja oppimateriaalit.
Siihen kuuluvat lisäksi muu rakennettu ympäristö ja ympä- röivä luonto.
Opiskelutilat ja -välineet tulee suunnitella ja järjestää siten, että ne mahdollistavat monipuolisten opiskelumenetelmien ja työtapojen käytön.
Työvälineiden ja materiaalien sekä kirjastopalvelujen tulee olla
oppilaan käytettävissä niin, että ne antavat mahdollisuuden aktiivi-
seen ja myös itsenäiseen opiskeluun.
Oppimisympäristön varustuksen tulee tukea myös oppi- laan
kehittymistä nykyaikaisen tietoyhteiskunnan jäseneksi ja antaa
tilaisuuksia tietokoneiden ja muun mediatekniikan sekä mahdollisuuksien
mukaan tietoverkkojen käyttämiseen.
Fyysisen oppimisympäristön esteettisyyteen tulee myös kiinnittää huomiota.
3.4 TYÖTAVAT
Opetuksessa tulee käyttää oppiaineelle ominaisia menetelmiä ja
monipuolisia työtapoja, joiden avulla tuetaan ja ohjataan oppilaan
oppimista.
Työtapojen tehtävänä on kehittää oppimisen, ajattelun ja
ongelmanratkaisun taitoja, työskentelytaitoja ja sosiaalisia taitoja
sekä aktiivista osallistumista.
Työtapojen tulee edistää tieto- ja viestintätekniikan taitojen kehittymistä.
Työtapojen tulee antaa mahdollisuuksia myös eri ikäkausille ominaiseen
luovaan toimintaan, elämyksiin ja leikkiin.
Opettaja valitsee työtavat. Hänen tehtävänään on opettaa ja ohjata sekä
yksittäisen oppilaan että koko ryhmän oppimista ja työskentelyä.
Työtapojen valinnan perusteita ovat, että ne
- virittävät halun oppia
- ottavat huomioon oppimisen prosessuaalisen ja tavoitteellisen luonteen
- aktivoivat työskentelemään tavoitteellisesti
- edistävät jäsentyneen tietorakenteen muodostumista sekä taitojen oppimista ja niissä harjaantumista
- kehittävät tiedon hankkimisen, soveltamisen ja arvioimisen taitoja
- tukevat oppilaiden keskinäisessä vuorovaikutuksessa tapahtuvaa oppimista
- edistävät sosiaalista joustavuutta, kykyä toimia rakentavassa yhteistyössä sekä vastuun kantamista toisista
- kehittävät valmiuksia ottaa vastuuta omasta oppimisesta, arvioida
sitä sekä hankkia palautetta oman toiminnan reflektointia varten
- auttavat oppilasta tiedostamaan omaa oppimistaan sekä mahdollisuuksiaan vaikuttaa siihen
- kehittävät oppilaan oppimisstrategioita ja taitoja soveltaa niitä uusissa tilanteissa.
8.1 ARVIOINTI OPINTOJEN AIKANA
Arvioinnin tehtävä
Opintojen aikaisen arvioinnin tehtävänä on ohjata ja kannustaa opiskelua
sekä kuvata, miten hyvin oppilas on saavuttanut kasvulle ja oppimiselle
asetetut tavoitteet. Arvioinnin tehtävänä on auttaa oppilasta
muodostamaan realistinen kuva oppimisestaan ja kehittymi- sestään ja
siten tukea myös oppilaan persoonallisuuden kasvua.
Arvioinnin periaatteet
Opintojen aikaisen arvioinnin tulee olla totuudenmukaista ja perustua
monipuoliseen näyttöön. Arvioinnin tulee kohdistua oppilaan oppimiseen
ja edistymiseen oppimisen eri osa-alueilla. Arvioinnissa otetaan
huomioon sen merkitys oppimisprosessissa. Oppilaan arviointi muodostaa
kokonaisuuden, jossa on tärkeää opettajan antama jatkuva palaute.
Arvioinnin avulla opettaja ohjaa oppilasta tiedostamaan omaa ajatteluaan
ja toimintaansa sekä auttaa oppilasta ymmärtämään oppimistaan. Oppilaan
edistymistä, työskentelyä ja käyttäytymistä arvioidaan suhteessa
opetussuunnitelman tavoitteisiin ja kuvauksiin oppi- laan hyvästä
osaamisesta.
Työskentelyn arviointi
Työskentelyn arviointi on osa oppilaan oppimistaitojen arviointia.
Työskentelyn arvioinnin pohjana ovat työskentelylle eri oppiaineissa
asetetut tavoitteet. Työskentelyn arviointi kohdistuu oppilaan taitoon
suunnitella, säädellä, toteuttaa ja arvioida omaa työtään. Arvioinnissa
otetaan huomioon myös, miten vastuullisesti oppilas työskentelee ja
miten hän toimii yhteistyössä toisten kanssa. Työskentelyn arviointi on
osa oppiaineen arviointia. Työskentelyä voidaan arvioida myös erikseen.
Tunnin kulku:
Pistetyöskentely:
Pähkinänkuoressa:
- 20 oppilaan ryhmä
- 10 eri työskentelypistettä
- Parityöskentely
- n. 7 min. /piste
Tarkemmin:
Esimerkkiryhmässä on 20 oppilasta (jos suurempi ryhmä, työskentely voisi
tapahtua pienryhmissä ja laitemäärät kasvaisivat muutamilla
työskentelypisteillä) ja ryhmä jaetaan pareihin.
Luokka on jaettu 10 työskentelypisteeseen. Jokaisella pisteellä on
käytettävissä oppilaille omat laitteet tai sitten yksi jaettavaksi parin
kanssa.
Työskentely tapahtuu pääasiassa itsenäisesti joka pisteellä, mutta
pisteitä edetään pareittain, jotta avun pyytäminen kaverilta on
mahdollista/helpompaa sekä joillakin pisteillä tehtäviä tehdään yhdessä
parin kanssa.
Osa tunnilla tehtävistä tehtävistä olisi mahdollista toteuttaa myös
ilman tietoteknillisiä laitteistoa, mutta ideana tunnilla on saavuttaa
tietynlainen työrauha pisteillä kiertämiseen ja tämä ei onnistu jos vain
osa pisteitä olisi tietokone/kuuloke-sidonnainen ja osa ei. Nyt kun
kaikilla pisteillä on mahdollista käyttää kuulokkeita oppilas saa
työrauhan tekemiseen, ja toisaalta jos tehtävänä on lukea
ääneen/toistaa, ei toisten oppilaiden työrauha rikkoudu. Tehtävät on
suunniteltu niin, että niissä ei ole selkeää tavoitetta eli pisteillä
työskentely tapahtuu liukuvasti, ja ei haittaa vaikka ei saa tehtyä
kaikkea mitä ohjeisiin on sisällytetty. Aikaa tehtävien tekemiseen on
noin seitsemän minuuttia joka pisteellä.
Materiaali
Tunneilla käytettävät
materiaalit: työskentelypisteet ja niiden ohjeet, oppilaan ohjeet ja opettajan diat.